Sisukord

9 põhjust miks eelistada eterniitplaate

Eterniitplaat, tuntud ka tänapäevase nimega laineplaat, on ohutu ja asbestivaba katusematerjal, mis on tavapäraselt valmistatud komposiitmaterjalist, mille nimeks on kiudtsement. Kiudtsementi omakorda toodetakse reeglina tsemendist, liivast, tselluloosist ja veest. Koostisosadest tulenevalt on eterniitplaatidel mitmeid eeliseid teiste katustel kasutatavate materjalide ees. Sellel materjalil on erakordne vastupidavus keskkonnamõjudele ja silmapaistvad tugevusomadused, mistõttu ei vaja need plaadid pärast paigaldamist olulist hooldust. Eestist ja teistest Baltimaadest leiab peamiselt kolme erineva tootja laineplaate, Leedu eterniit, Poola eterniit ja Ukraina eterniit.

Kaasaegne eterniitplaat on asbestivaba

Tänapäeva eterniitplaadid on ohutud ja täielikult asbestivabad. Vanemad eterniitplaadid, mida toodeti Nõukogude Liidu aegael sisaldasid tervisele kahjulikku asbesti, kuid nende ja teiste asbesti sisaldavate toodete müük on Eestis keelustatud alates aastast 2001. Selle asemel parandab plaadi tugevust ja elastsust tekstiilitööstuses tuntud polüvinüülalkoholikiud (PVA).

 

Eterniitkatuse eluiga on vähemalt 40 aastat

Eterniitkatuste erakordne vastupidavus ja tugevus tagavad, et nende eluiga ulatub vähemalt 40 aastani. Koostisosadest tulenevalt taluvad kiudtsement laineplaadid hästi Eestile omast kliimat, sealhulgas äärmuslikke temperatuurimuutusi, intensiivset päikesekiirgust, sademeid ja tugevat tuult. Materjali pikaealisuse tõttu on eterniitkatused suurepärane investeering, pakkudes pikka aega usaldusväärset kaitset ja minimaalset hooldusvajadust.

Aegunud eterniidi asendamine kaasaegse laineplaadiga ei vaja ehitusluba

Hoone renoveerimisel on sageli vajalik mitmeid bürokraatlikke protseduure, kuid vana eterniitkatuse vahetamine uue eterniidi vastu on üks nendest haruldastest juhtudest, mis ei nõua Ehitusseaduse lisa 1 alusel ehitusteatist ega -luba. See tähendab, et omavalitsusest ei pea taotlema ehitusluba, ega tasuma sellega seonduvat riigilõivu.

Eterniitplaadid sobivad erinevatele hoonetele

Eterniitplaadid on saadaval erinevates suurustes, formaatides ja värvides ning seetõttu sobivad suurepäraselt erinevat tüüpi hoonetele, olgu need siis elamu-, tööstus- või põllumajandushooned. Elamute puhul pakuvad eterniitplaadid suurepärast vastupidavust ja esteetilist mitmekesisust, võimaldades valida erinevate profiilide ja värvitoonide vahel, et saavutada soovitud välimus. Tööstus- ja põllumajandushoonetele on valikus eriti suured eterniittahvlid, vähendades oluliselt paigalduse ajakulu. 

Eterniitplaat on katusele lihtsasti paigaldatav

Eterniitplaat on katusematerjal, mida on lihtne paigaldada, muutes selle atraktiivseks valikuks nii professionaalsetele ehitajatele kui ka isetegijatele. Selle paigaldamiseks ei ole vaja spetsiaalseid tööriistu ega eriteadmisi, mis tähendab, et töö saab kiiresti ja tõhusalt tehtud ka ilma põhjaliku koolituseta. Samuti lõigatakse kaasaegse materjali servad juba tootmise käigus, mis tähendab et paigaldades on vähem lõikamist ja tolmu.

Kiudtsemendist materjalide hooldusvajadus on minimaalne

Kiudtsemendist materjalid on tuntud oma madala hooldusvajaduse poolest, mis muudab ka eterniitplaadid erakordselt mugavaks ja kulutõhusaks valikuks. Materjali kasulik eluiga vähendab märkimisväärselt katuse hooldamiseks ja parandamiseks kuluvat aega ja raha, säilitades oma algset välimust ja funktsionaalsust aastaid. Materjali on vajadusel lihtne puhastada ning seda ilma, et oleks vaja spetsiaalseid kemikaale või tööriistu.

Eterniitkatus on vaikne ning ei kolise vihma ega rahega

Eterniitplaadid on tuntud oma helisummutavate omaduste poolest, muutes need ideaalseteks katusekattematerjalideks hoonetele, kus soovitakse säilitada rahu ja vaikust. Erinevalt mõningatest teistest katusematerjalidest, nagu metallist katused, ei tekita eterniitplaadid tugevat müra vihma ega rahe ajal. See omadus muudab need eriti sobivaks elamutele ja loomalautadele, kus vaikne elukeskkond on oluline.

Eterniit on difuusne ja hingav materjal

Eterniit on ka difuusne ehk hingav materjal, mis tagab suurepärase kaitse hoone konstruktsioonidele, hoides niiskuse eemal. See omadus võimaldab katuse all oleval õhul vabalt liikuda, vähendades kondenseerumise ja hallituse tekke riski. Niiskuse tõhus ärajuhtimine on eriti oluline külmemates ja niiskemates kliimatingimustes, kus aurustumine võib olla aeglasem. Eterniitkatuse difuussus aitab säilitada hoone terviklikkust ja pikendab aluskonstruktsioonide eluiga, pakkudes usaldusväärset kaitset igal aastaajal.

Eterniitplaat on soodne alternatiiv kivi- ja plekkkatusele

Eterniitplaat on soodne ja praktiline alternatiiv traditsioonilistele kivi- ja plekkkatustele, pakkudes samasugust vastupidavust ja esteetilist välimust madalama hinnaga. Kivi- ja plekkkatused võivad olla kulukad nii materjali kui ka paigalduskulude poolest, samas kui eterniitplaadid on taskukohasemad ning nende paigaldamine on kiirem ja lihtsam. See muudab eterniidi eriti atraktiivseks valikuks neile, kes otsivad kvaliteetset, kuid eelarvesõbralikku lahendust katuse katmiseks.

Ostukorv