Sisukord

Leedu eterniit, Poola eterniit või Ukraina eterniit?

Eestis ja Balti riikides eristatakse eterniitplaate peamiselt tootja päritolumaa järgi. Meie turult ja poodidest võib leida 3 erineva tootja laineplaate, Leedu eterniit, Poola eterniit ja Ukraina eterniit. Kõigi eelnevalt mainitud tootja eterniittahvlid on visuaalselt äravahetamiseni sarnased ja peamised erinevused tulevad esile värvitooni,  garantii ja hinna näol. Samuti on kaasaegne laineplaat pikkuselt, laiuselt ja laine kõrguselt väga sarnase Nõukogude Liidu aegse eterniitkatusega ning mõne saadaoleva profiili puhul isegi identne, kuid tänapäevase plaadi koostisest on kadunud mürgine asbest.

Leedu eterniit

Leedu eterniit on tuntud oma hea kvaliteedi ja garantiitingimuste tõttu, tehes sellest eelistatud valiku paljude kinnisvaraomanike seas. Materjali vaieldamatult suurim erinevus alternatiivsete valikutega võrreldes peitubki garantiitingimustes. Leedu tootja Eternit, varasemalt tuntud nimega Eternit Baltic, annab oma laineplaatidele 30 aastase materjali kvaliteediga seotud garantii. Viidatud garantii katab juhtumi korral kõikvõimalikud garantiiga seotud kulud, sealhulgas ka tööraha, mis hõlmab tavaliselt 60 % katusevahetuse maksumusest. Lisaks on Leedu eterniidil ka 5 aastane värvigarantii.

Teine Leedu eterniidile omane erilisus on eterniitplaatide sees. Laineplaatide tootmisel lisatakse materjalile pikisuunaliselt tugevast plastikust armeering, mida kutsutakse Safety Strips® ohutusribadeks. Safety Strips® annab eterniittahvlitele väga hea mehaanilise tugevuse ning vastupidavuse purunemisele. 

Lisaks lõigatakse Leedu eterniitplaatidel nurgad juba enne värvimisprotsessi, et vältida paigaldusel plaatide ülekatet ebavajalikes kohtades. Osade plaatide paigaldusprotsessi kiirendamiseks on kinnitusaugud tehases eelpuuritud.

Poola eterniit

Poola eterniit ehk Swisspearl, eelnevalt tuntud Cembrit nime all, on Eestis vähem levinud laineplaat. Madal populaarsus on eelkõige tingitud hinnatasemest, mis on väga sarnane Leedu eterniidile, kuid seejuures puuduvad Poola eterniidil eelised Leedu päritolu laineplaadi ees.

Poola tootja Swisspearl annab oma eterniitplaatidele kuni 15 aastase materjali kvaliteediga seotud garantii ning samuti kehtib Poola eterniidi värvile 5 aastane garantii. Oluline on märkida, et erinevalt Leedu päritolu tootjast, katab Swisspearl garantiijuhtumi korral ainult uues materjali kulud, kuid mitte tööraha.

Ka Poola päritolu plaadile on materjali sisse lisatud täiendavalt pikisuunaliselt polüpropeenist teip, mis ennetab laineplaatide paigaldamisel või hilisemal katusel kõndimisel võimaliku sissekukkumise.

 

Ukraina eterniit

Ukraina eterniit ehk Fibrodah on Eestis populaarsuselt teine valik. Fibrodah eterniitplaatide hinnaklass on alternatiividest oluliselt madalam, kuid materjal täidab oma praktilist eesmärki katusel sama hästi nagu teiste tootjate laineplaadid.

Ivano-Frankivskcement tagab Fibrodah laineplaatidele kuni 10 aastase materjali kvaliteediga seotud garantii. Oluline on välja tuua, et. kvaliteedigarantii katab defektsete toodete materjalikulu ning osaliselt ka nende asendamiseks vajalikud kulutused nagu paigaldamine.

 

Leedu eterniiti, Poola eterniiti ja Ukraina eterniiti võrdlev tabel

Leedu eterniit Eternit Poola eterniit Swisspearl Ukraina eterniit Fibrodah
Kvaliteedi garantii 30 aastat 15 aastat 10 aastat
Kvaliteedi garantii laiendus töörahale Jah Ei Jah
Täiendav värvigarantii 5 aastat 5 aastat Puudub
Karastatud värvkate Jah Jah Jah
Ohutusribad Jah Jah Ei
Tehases lõigatud nurgad Jah Ei Jah
Eelpuuritud kinnitusaugud Jah Ei Ei
Laineplaadi paksus 6.0 mm 6.0 mm 5.8 mm
Värvitud laineplaatide hind (100 m²) koos käibemaksuga 1300 EUR 1300 EUR 1150 EUR
Ostukorv